مفسران معاصر کُرد (حیات، آثار و روش تفسیری)

ناشر: 
آراس
نوبت چاپ: 
اول
سال چاپ: 
1392
قطع: 
رقعی
تعداد جلد: 
یک
قیمت: 
9000 تومان

در نظر گرفتن عوامل مختلفی چون زمان، مکان، فرهنگ و نوع و میزان نیازها و قدرتِ درک و فهم مخاطبین در برخورد با کلام الهی، مفسر را در ارائه­ی تفسیر آیاتِ آن یاری می­رساند.
بررسی کمیت و کیفیت تبیینات این کلام الهی، که از آن به "منهج تفسیری" یاد می­شود، یکی از مسایل مطرح و مهم در حوزه­ی "قرآن پژوهی" است که، از فردی به فرد دیگر، و از ملیّت و قومی به ملیّت و قوم دیگر، و از یک سبک زندگی و فرهنگ نسبت به سبک زندگی و فرهنگ دیگر، و از یک برهه از زمان نسبت به برهه­‌ی دیگری از زمان متفاوت است.
ارائه­ی تفسیری از کلام الله مجید(قرآن) بدون در نظر گرفتن عوامل یاد شده و عوامل مشابهی چون اوضاع اجتماعی، تاریخی، سیاسی مفسر و مخاطبینِ تفسیر، نمی­تواند تفسیری مطلوب باشد، و همین امر جایگاه تفاسیر و اهمیت آن­ها را در میان اقوام مختلف و در زمان­های گوناگون بیشتر نمود می­بخشد.
بررسی و شناخت منهج تفسیری مفسران، علاوه بر آنچه گفته شد، خواننده را با فرهنگ، اوضاع مختلف، نیازها و... اقوام گوناگون آشنا می­کند.
بر اساس آنچه گفته شد، منهج تفسیریَ مفسران، به صورت عام، علاوه بر داشتن روندی مشترک، تحت تأثیر عوامل فوق الذکر بوده و همین عوامل سبب گوناگونی آن­ها و داشتن ممیزات خاصِ هر یک نسبت به دیگری شده است.
موضوع این کتاب، بررسی چگونگی تبیین کلام الهی و نیز کمیّت و کیفیت تأثیر عوامل یاد شده در استفاده از این کلام از سوی مفسران کُرد، در سده‌­ی اخیر، و تحلیل و نقد این امر می­باشد.
در سده‌­ی اخیر بیش از 80 مفسر و مترجم کُرد به تبیین کلام الله مجید همت گماشته که در این میان کردستان عراق با 57% بیشترین تفاسیر را به خود اختصاص داده و کردستان ایران با 37% و کردستان ترکیه با 6% در رده­‌های دوم و سوم قرار دارند. در کردستان سوریه تفسیری یافته نشد. از جهت زبان تدوین تفاسیر نیز، زبان کُردی با 66%، زبان عربی با 20% و بعد از آن زبان فارسی با 14% در رده‌­های بعدی قرار دارند. برخی از این تفاسیر مطبوع و برخی همچنان مخطوط، برخی کامل و برخی ناقص می­باشند. ارکان منهج تفسیری منقول و معقول، در تفسیر این مفسران، علاوه بر اهتمام خاص به فرهنگ و زبان و تاریخ سیاسی قوم کُرد، به وضوح قابل مشاهده است.

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
شهروندی از سردشت (مهمان)
1393/03/15

با سلام نفهمیدیم این سایت هدفش از اصلاح دین چیست ؟ ایا منظورتحول ساختار دینی بنیادکرا یا رادیکالیزم کراست یا سنت گراست / متاسفانه افکار نو ومبهم وپدیده نوظهور انجمن های جدید در دل مذهب سبب حساسیت های وشک بر اندازانه نهادهای دولتی شده وبرای این جوانان معصوم وبی خبر ازهرجیز دام های سیاسی پروندهای فطور محرمانه گشوده واز استخدا میها ومسئولیت های میانی وبالای اداری محروم وجامعه از خدمات صادقانه انان محروم شود /

2
نایب (مهمان)
1393/03/18

باسلام
برادر عزیز(شهروندی از سردشت):
هدف از اصلاح دین، جلوگیری از بروز مشکلاتی است که خودتان مطرح فرمودید! عاقلان را اشارتی کافی است!