کند و کاوی در اوضاع جهان و انحطاط مسلمانان

ناشر: 
احسان
نوبت چاپ: 
دوم
سال چاپ: 
1388
قطع: 
وزیری
تعداد صفحات: 
398
نوع جلد: 
شومیز
تعداد جلد: 
یک
قیمت: 
3500 تومان

این کتاب، یکی از مشهورترین تألیفات مرحوم استاد ابوالحسن ندوی است که از نظر دامنه‌‌ی انتشار در جهان اسلام و از نظر ترجمه به زبان‌های شرقی و غربی و نیز تعداد چاپ از بالاترین ارقام برخوردار است و تاکنون بیش از 50 نوبت چاپ شده است. مؤلف در این کتاب با سوز و گدازی محققانه به بیان خسارتی می‌پردازد که جهان با سکوت مسلمانان دچار آن شد. شهید سید قطب مقدمه‌ای تحسین‌آمیز بر این کتاب نوشته که در سطور آغازین آن آمده است:

«به راستی که امروز مسلمانان چقدر نیازمند کسی هستند که باورشان را به خویشتن، اعتمادشان را به گذشته و امیدشان را به آینده، بازگرداند... و چقدرنیازمند کسی هستند که ایمانشان را به دینی که تنها نامی از آن دارند و ازحقیقتش چیزی نمی‌دانند و به جای شناخت و تحقیق از طریق ارثی بدان گرویده‌اند، به آنان بازگرداند. کتابی که اکنون پیش رویم قرار دارد... ازبهترین کتاب‌هایی است که در گذشته و حال در این موضوع خوانده‌ام.»

با اینکه این کتاب برای بار نخست در سال 1950 میلادی چاپ شد اما همچنان گرمای بیداری بخش خود را حفظ کرده است و مطالعه‌ی آن خصوصاً برای جوانان دنیای متجدد پرفایده است. استاد دکتر محمد یوسف موسی، ‌استاد دانشکده‌ی اصول دین در دانشگاه الأزهر در مقدمه‌اش بر کتاب می‌گوید: «زمانی که اولین چاپ کتاب به بازار آمد، در کمتر از یک روز آن را به پایان رساندم و چنان شیفته‌ی آن شدم که در صفحه‌ی پایانی آن بعد از اینکه از خواندنش فارغ شدم چنین نوشتم: خواندن این کتاب بر هر مسلمانی که در راستای بازگشت عظمت اسلام تلاش می‌کند، فرض است.»

مطالب این کتاب ارزشمند در 5 باب به ترتیب زیر تنظیم شده است:

باب اول: دوران جاهلی

باب دوم: از جاهلیت به اسلام

باب سوم: دوران اسلامی

باب چهارم: عصر اروپا

باب پنجم: اسلام و رهبری جهان

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1392/04/23

عادت ندارم کتابهای بی ارزش مطالعه کنم اما عنوان پر طمطراق آن بنده را گول زد بنده نیز این کتاب را خوانده ام۰ بابت وقتی که برای مطالعه این کتاب کم ارزش تلف شد جدا تاسف می خورم۰

2
خواننده کتاب (مهمان)
1392/04/24

سلام برادر عزیز مطمئنم که این کتاب رانخوانده ای ؟ اگرفرض هم براین باشدکه کتاب راخوانده باشی ؛مشکل ازکتاب نیست ؛چون انسان عاقل از بی ادبان (کتاب های بد) هم ادب می آموزد. فکرنکنم این قدرهم منظم ومرتب و وقت شناس باشیدکه خواندن این کتاب وقت شریف وگرانبهای شما راگرفته باشد.پس مشکل ازخودشماست .لذا به شما توصیه می شودبه یک متخصص روانپزشک مراجعه کنید تا انشاءالله خداوند شفایتان دهد. به دیگرخوانندگان هم توصیه می نمایم این آیه قرانی را آویزه ی گوشمان نماییم :" یا ایهاالذین آمنوا ان جاء کم فاسق بنباء فتبینوا ان تصیبواقومابجهاله فتصبحوا علی مافعلتم نادمین ." (آیه 6 سوره الحجرات)

3
بدون‌نام (مهمان)
1392/04/30

اولا، بنده متن عربی کتاب را چند سال پیش مطالعه کرده ام۰هر چند ندوی از طریق دادن رفرنس های متعدد سعی می کند کتاب را علمی و مستند جلوه دهد اما واقعا کتاب مفیدی نیست واشکالات زیادی خصوصا ازنظر تاریخی بر این کتاب وارد است۰ مقدمه مرحوم سید قطب نیز سطحی وابتدایی است۰ثانیا، شما با چه دلیلی به بنده اتهام دروغ گویی، فسق، و بیمار روانی می دهید؟ از خدا شرم نمی کنید؟ فکر نمی کنید این کلمات توهین آمیز و بی ادبانه معصیت است؟